Centar za djecu sa višestrukim smetnjama „Koraci nade“ Tuzla počeo je sa radom 1994.godine kao Projekat Britanske nevladine organizacije OXFAM.
Od 1997.god. do 2005.godine djelovao je kao jedan od projekata Informativnog centra za osobe sa invaliditetom „Lotos“, a danas Centar „Koraci nade“ djeluje kao Udruženje građana čiji dio aktivnosti finansijski podupire Ministarstvo za rad, socijalnu politiku i povratak TK, a ostala sredstva Centar nastoji obezbijediti putem različitih projekata i donacija.
Svojim radom Centar obuhvata između 170 -200 korisnika, hronološke dobi od 0-28 godina, različitih stepena i kategorija ometenosti sa cijelog Tuzlanskog kantona. Centar svojim programskim aktivnostima ne obuhvata rad sa djecom u autističnom spektru i psihičkim smetnjama.
Centar koristi prostor (u vlasništvu Općine Tuzla) namjenski izgrađen i opremljen za rad sa djecom i mladima sa invaliditetom.
Objekat je izgrađen 2010.god. uz finansijsku podršku Raifeisen banke Austria i Općine Tuzla koja je dala zemljište na korištenje i obuhvata površinu od 700 m² u dvije lamele – lamela 1 u prizemlju sadrži, kuhinju, 3 sobe za individualni edukacijsko – rehabilitacijski tretman, psihološko savjetovalište, 3 sobe za okupacionu terapiju, lift, prvi sprat - 3 kancalarije, mala učionica, sala (1) za edukacije, sobu za osoblje, sala (2) za fizioterapiju i poluotvorena terasa između dvije lamele za grupne aktivnosti – 2 lamela se sastoji od hidroterapijskog bazena sa svlačionicama i postrojenjem za bazen. Objekat ima ukupno 5 mokrih čvorova od čega su 4 prilagođena korisnicima invalidskih kolica. Dvorište Centra opremljeno je sa spravama za vestibularnu stimulaciju i opremom za sportsko-rekreativne aktivnosti. Takođe je u dvorišnom prostoru instaliran plastenik površine cc 50 m2. Dio površine zemljišta prekriven je bergo podlogama koje su visokokvalitetne i adekvatne za kretanje djece u invalidskim kolicima i bez njih. U nepokrivenom dijelu dvorišta zasijane su različite biljne kulture koje se koriste u radno-okupacionoj terapiji sa korisnicima.
U 2013.god. ugrađeno 15 solarnih kolektora za zagrijavanje vode, a u 2018.godini dodatno su ugrađene zračne pumpe za zagrijavanje vode u hidroterapijskom bazenu čime je sezona korištenja bazena produžena i van ljetnog perioda.
Centar posjeduje kombi vozilo sa rampom i stepenikom za potrebe prevoza korisnika, roditelja i osoblja u različite svrhe.
Postojeća nastavno-tehnička sredstva i pomagala, didaktički materijal, namjenski opremljen i izgrađen prostor, multidisciplinaran tim i dobra saradnja sa roditeljima omogućavaju praktičan i naučno-istraživački rad uz primjenu najnovijih postignuća u ovoj oblasti.
Centar za djecu sa višestrukim smetnjama Koraci nade“ 2019.godine krenuo je sa realizacijom otvaranja Odjeljenja za radnu rehabilitaciju u Gradačcu i tako realizovao jedan od dugoročnih strateških ciljeva, a to je širenje modela rada i podrške djeci sa invaliditetom u druge opštine/gradove Tuzlanskog kantona.
Grad Gradačac je dao svoj doprinos za rad Odjeljenja u prostoru i pokrivanju režijskih troškova ( struja, voda, smeće, telefon i grijanje). Centar za socijalni rad dao je svoju podršku u informisanju o broju i potrebama djece sa invaliditetom kao i postojećim resursima lokalne zajednice, o informisanju roditelja potencijalnih korisnika / djece o novootvorenom odjeljenju. Podršku za tri uposlena stručna radnika za individualni rad sa djecom i roditeljima (somatoped, logoped i fizioterapeut), kao i didaktički materijal i opremu za rad od strane Red Charity iz Austrije za prvu godinu rada odjeljenja.
Prostornim kapacitetima zadovoljeni su minimalni uslovi za rad i pružanje individualne podrške kroz edukacijsko –rehabilitacijski rad pomenuta tri stručnjaka.
Planirano je da u prvoj godini rada Odjeljenje u skladu sa kadrovskim i tehničkim uslovima pruži podršku kroz individualni rad za 20 - 30 djece sa invaliditetom od 0 do10 godina s tendencijom da se u skladu sa poboljšanjem uslova poveća broj istih.
Centar je dobitnik specijalne nagrade Erste fondacije za socijalnu integraciju u 2008.god i priznanja Altruist 1992-2009 za najuspješniji kolektiv.
Centar je ostvario značajnu saradnju sa poliklinikom „Medicus“ iz Srbije i ljekarima iz Rusije, ostvarivši besplatan ortopedski pregled i kontrolu korisnika za operativni zahvat metodom fibrotomija po Ulzibatu.
Centar je nastavno-naučna baza Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Tuzla od 1998.god.u kojem se za studente svih smijerova i godina studija održavaju praktične vježbe i teoretska predavanja sa kojim ima postpisan memorandum o razumijevanju. Defektolozi iz Centra su povremeno angažovani od strane fakulteta kao istaknuti stručnjaci iz prakse.
Potpisan sporazum o saradnji imamo sa Zavodom za odgoj i obrazovanje osoba sa smetnjama u psihičkom i fizičkom razvoju - Centar za dokumentaciju i edukaciju. Centar je od 2019.god. je članica Mreže NVO „Inkluzija za sve“ zajedno sa još 10 nevladinih organizacija koje se bave djecom i mladima sa invaliditetom sa područja Tuzlanskog kantona.
Centar "Koraci nade" dobio je svoju poštansku marku i kovertu. Slika i ime našeg Centra uz ilustraciju našeg dječaka supermena sada će putovati svjetom i promovisati naš rad. Poštanske direkcije širom svijeta dobit će po jedan primjerak naše poštanske marke. Posebna je ĉast, zadovoljstvo i motivacija za našu organizaciju što je izabrana od strane JP BH Pošta da bude u Programu prigodnih poštanskih marki-Dječija marka za 2021. godinu.
Uspostavljena saradnja Centra sa Institutom za razvoj mladih Kult Sarajevo, koristeći alat za samoprocjenu organizacijskih kapaciteta, kreiran od strane Instituta za razvoj mladih Kult, dobili smo mogućnost da adekvatno i realno sagledamo svoje snage i slabosti u 14 važnih kategorija za rad i razvoj svake organizacije. U periodu februar-mart 2022. na osnovu dostavljenih informacija i dokumenata Centra, stručni tim Instituta za razvoj mladih „Kult“ iz Sarajeva, procijenio je kapacitete naše organizacije kroz 14 kategorija i dodjelio nam Finalni indeks POKi : 2,41 od maksimalnih 4 ,čime smo stekli status : INSPIRACIJA DRUGIMA.
Nakon procjene organizacijskih kapaciteta Instituta Kult, te preporuka profesionalnog i stručnog osoblja Kulta nastavit ćemo da unaprijeđujemo postojće i stvaramo nove kapacitete kako bi opravdali dodjeljeni status –inspiracija drugima.
Uz finansijsku podršku Instituta za razvoj mladih Kult kreirli smo bazu podataka našeg centra, koju razvijamo i koja će omogućiti izradu adekvatnog sistema za vođenje, praćenje i čuvanje važne dokumentacije i podataka koja može biti od koristi i za našu organizaciju, naše korisnike ali i za lokalnu zajednicu.
Korisne edukacije i treninzi u organizaciji Kulta omogućile su našem osoblju da stekne iskustva i znanja, koja su ojačala naše ljudske resurse, a time i našu organizaciju.
Centar se redovno prijavljuje sa projektnim prijedlozima na različite javne pozive i konkurse, uključuje se u različite koalicije, forume, peticije s ciljem unapređenja rada, proširenja aktivnosti i uvođenja novih, kao i podizanja kvalitete života osoba sa invaliditetom
Dugogodišnje iskustvo , profesionalna i moralna dužnost nas obavezuju da gledamo naprijed i tražimo moguća rješenja problematike u edukaciji i rehabilitaciji djece i mladih sa invaliditetom i radimo na podizanju kvalitete života ove populacije i njihovih porodica.
- Organizacijska struktura Centra
Najviši organ Udruženja je Skupština, a čine je članovi udruženja. Skupština imenuje Koordinatora udruženja, koji je odgovoran za zakonitost rada Udruženja. U Centru je trenutno u radnom angažmanu 18 osoba: Direktor/ica Centra,program menadžer, 7 diplomiranih defektologa, 5 fizioterapeuta, psiholog, administrativni radnik, spremačica i vozač, a po potrebi se angažuju stručnjaci iz različitih naučnih oblasti, kao i pomoćno osoblje.
Centar takođe povremeno angažuje studente Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta kao volontere s obzirom da je Centar i jedna od Naučno-nastavnih baza ovog fakulteta, kao i volontere sa Filozofskog fakulteta sa odsjeka Psihologija-Pedagogija, Socijalni rad, Razredna nastava kao i učenike iz srednjih škola. Takođe, kada je to potrbno, Centar angažuje stručne saradnike različitih profila.
- Vizija, misija i politika kvalitete Centra
Vizija Centra „Koraci nade“ Tuzla:
Sistematskim razvijanjem savremenih modela servisa za djecu sa višestrukim smetnjama obezbijediti prepoznatljivost centra, kao ustanove, značajne za javni sektor i time osigurati trajnu održivost. |
Misija Centra „Koraci nade“ Tuzla:
Centar za djecu sa višestrukim smetnjama „Koraci nade“ pruža djeci i roditeljima multidisciplinarne usluge edukacije, rehabilitacije i savjetovanja, kroz usklađeni timski rad. |