Rad Centra „Koraci nade„ organizovan je na principu pružanja usluga korisnicima i predstavlja uslugu socijalne zaštite iz grupe dnevnih usluga u zajednici.
Ovakvim vidom usluge djeci i mladima sa invaliditetom omogućava se i podržava ostanak u porodičnom okruženju s jedne strane, a sa druge strane omogućava pozitivno i konstruktivno iskustvo boravka izvan porodice, kao i korištenje usluga i resursa u zajednici kojoj pripadaju. Za porodicu djece i mladih sa invaliditetom ovakva vrsta podrške omogućava smanjenje svakodnevnog opterećenja, prevenciju nastanka problema i adekvatno rješavanje postojećih, pravovremeno informisanje i edukaciju, kao i mogućnost korištenja slobodnog vremena za porodične i druge aktivnosti.
Kroz program dnevnog boravka djece i mladih u organizovanom okruženju, uz potreban stručni rad i nadzor, zadovoljavaju se razvojne potrebe, stiču i razvijaju životne vještine, lična i društvena odgovornost s ciljem razvoja samostalnosti.
AKTIVNOSTI
Aktivnosti programa rada Centra su organizovane na principu poštivanja ličnih potreba i posebnosti svakog korisnika kako bi se u najvećem mogućem obimu razvijale vještine i navike koje će omogućiti veću samostalnost i uključivanje u zajednicu.
Aktivnosti Centra su dostupne 8 sati dnevno svaki radni dan. U posebnim slučajevima rad se može organizovati i vikendom u skladu sa potrebama i mogućnostima korisnika, planiranim aktivnostima i projektima, te kadrovskim i tehničkim mogućnostima.
Kroz dnevno, sedmično i mjesečno evidentiranje i izvještavanje osoblja Centra vrši se monitoring i evaluacija sprovedenih aktivnosti i pruženih usluga korisnicima i njihovim porodicama, te evidencija dolazaka istih.
Rad se organizuje u dvije smjene (prije podne i poslije podne). Na osnovu hronološkog uzrasta korisnici se generalno raspoređuju na individualne (0-12godina), odnosno grupne tretmane (12-28 godina), a u skladu sa potrebama, mogućnostima i hronološkoj dobi, raspoređuju se na sledeće aktivnosti po sedmičnom rasporedu:
3.1. somatopedski tretman/podrška
3.2. logopedski tretman/podrška
3.3. fizioterapeutski tretman/podrška
3.4. psihološki tretman/podrška
3.5. kreativno-suportivni tretman/podrška
3.6. socijalna interakcija
3.7. savjetodavni rad roditelja
3.8. sportsko-rekreativne aktivnosti
3.9. aktivnosti svakodnevnog života
3.10. psihološke radionice
3.11. hidroterapija
3.12. aktivnosti drama terapije
3.13. aktivnosti terapije plesom i muzikom
3.14. aktivnosti okupacione terapije kroz hortikulturu
3.15. podrška u savladavanju školskih zadataka
3.16. senzorna stimulacija
3.17. aktivnosti pripreme za školu i socijalizacija
3.18. tretmani uz primjenu asistivne tehnologije
Korisnici Centra:
Program rada Centra namijenjen je djeci i mladima sa višestrukim smetnjama, tjelesnim invaliditetom, intelektualnim poteškoćama, senzornim smetnjama, govornim smetnjama i drugim razvojnim smetnjama, hronološkog uzrasta od 0 - 28 godina i njihovim roditeljima. U posebnim slučajevima korisnici Centra su odrasle osobe sa invaliditetom. To su korisnici koji su uključeni u Centar 10 i više godina, a nemaju mogućnost nastavka korištenja usluge socijalne zaštite za odrasle u svojoj lokalnoj zajednici ili ne žele koristiti usluge neke druge organizacije. U program se uključuju djeca i mladi sa cijelog Tuzlanskog kantona, odnosno 13 lokalnih zajednica. U Odjeljenju u Gradačcu korisnici su djeca do 14 godina sa područja grada Gradačac i obližnjih mjesta.
Korisnikom Centra se može postati tako što se zainteresovani jave na adresu Centra i obave razgovor sa odgovornom osobom. Nakon što se utvrdi mogućnost prijema, upućuju se na proces prijemne procedure, koja je regulisana kroz Radne upute (RU-O1, RU-02, RU-31)