+387 35 205 770 | info@koracinade.ba

Podrška Schuler Helfen Leben u projektnim i programskim aktivnostima

 

13.12.2024 10:46
Slika
 

U partnerstvu sa Fondacijom Schuler Helfen Leben napisan je i apliciran prijedlog projekta organizaciji Aktion Mensch iz Njemačke. Projekat pod nazivom “Creative forms of therapy for children and adolescents with severe multiple disabilities in Bosnia and Herzegovina” se sprovodio u periodu od maja 2022.god. do aprila 2024.god.

S ciljem provođenja terapije lutkom i dramskim izražajem, te socijalnog afirmisanja djece i mladih sa invaliditetom realizovane su aktivnosti:

Napredna obuka iz terapijskog lutkarstva

  • Realizovana petodnevna obuka prof. dr. Helene Korošec o korištenju lutaka u terapiji i komunikaciji sa djecom sa smetnjama u razvoju u prostorijama Centra za 13 članova osoblja Centra i supervizijskih sastanci sa uvaženom profesoricom.

Dodatna obuka iz pozorišne pedagogije

  • Realizovana trodnevna obuka prof. Adnan Mujkić i Amile Beširević iz Pozorišta mladih Tuzla, fokusirani su na pozorišno-pedagoške metode, a obuci je prisustvovalo 16 članova osoblja.

Stručna ekskurzija u Muzej lutaka u Banja Luci

  • Posjeta stručnog osoblja Dječijem pozorištu i muzeju lutaka Banja Luka i gledanje lutkarske predstave "Heroj u naramenicama".

Radionice o psihološkoj podršci djeci i adolescentima sa smetnjama u razvoju

  • Realizovano 60 psiholoških radionica sa 12 tema za 68 dece i mladih sa smetnjama u razvoju sa ciljem jačanja emocionalnih i socijalnih veština.

Kreativne radionice za djecu i adolescente sa smetnjama u razvoju

  • Realizovano 120 kreativnih radionica sa decom i mladima sa smetnjama u razvoju - terapeutsko lutkarstvo (korisnici sami prave lutke i koriste lutku kao medij za izražavanje sopstvenih emocija i komunikaciju sa drugima).

Radionice pripreme lutkarskih predstava za djecu i mlade sa i bez smetnji u razvoju

  • Realizovano 220 kreativnih radionica - radionica pripremanja lutkarske predstave sa korisnicima
  • Realizovano 14 radionica o pripremi lutkarske predstave sa djecom i mladima sa i bez smetnji u razvoju - 14 radionica realizovanih zajedno sa djecom/mladima bez smetnji u razvoju, članovima Udruženja omladinskih pozorišta Tuzla, Umjetničke škole Tuzla i Srednje muzičke škole. SHL volonteri su također bili uključeni u jednu od tih radionica.

 Ekskurzija na Festival lutkarskih pozorišta u Mostaru

  • Realizovana ekskurzija na Festival lutkarskih pozorišta u Mostaru - Djeca i mladi imali su priliku pogledati lutkarsku predstavu (Pozorište lutaka iz Srbije) zajedno sa djecom iz osnovnih škola u Mostaru.

Brošura Lutka u terapiji

  • Kreiranje, štampanje i distribucija brošure o najboljoj praksi o upotrebi terapijskog lutkarstva u radu sa decom i mladima sa smetnjama u razvoju

Prezentacija projekta javno izvođenje inkluzivne lutkarske predstave  

  • Završna aktivnost projekta bila je Inkluzivna lutkarska predstava „Šumska gitara“, koja je u potpunosti autorsko djelo Centra „Koraci nade“, u koju smo uključili volontere i nastavno osoblje iz Udruženja pozorišta mladih, Savremenu umjetničku školu Tuzla, Srednju muzičku školu "Čestmir Mirko Dušek" iz Tuzle. Prvu inkluzivnu lutkarsku predstavu, koju je kreirala ekipa Centra „Koraci nade“, izveli smo na velikoj sceni Bosanskog kulturnog centra Tuzla u aprilu 2024. godine, za saradnike i prijatelje. Naš inkluzivni tim činilo je 75 osoba, djece i omladine sa i bez invaliditeta, djelatnika Centra i volontera (đaka i studenata) iz srednjih škola i Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta.

Nakon realizacije projekta realizovana je još jedna izvedba inkluzivne predstave gdje su pozvani i učenici osnovnih škola iz Grada Tuzla.

U brošuri “Lutka u terapiji” Centar je sakupio sva iskustva, praktična i teoretska saznanja stečena u provedbi projekta koja će poslužiti i drugim stručnjacima kao vodič u korištenju lutke u radu sa djecom sa invaliditetom.

U 2024.god. SHL Fondacija je pružila finansijsku podršku radu Centra u iznosu od 7.000 eura. Za 2025. godinu potpisan je novi ugovor kojim se obezbjedila podrška od 10.000 eura za rad Centra. U toku godine realizovana je supervizijska posjeta koordinatora na projektu iz Fondacije SHL, kao i posjeta njihovih volontera.

Takođe, u saradnji sa SHL Fondacijom je započeto pisanje jos jednog zajedničkog projekta s ciljem očuvanja mentalnog zdravlja roditelja djece i mladih sa invaliditetom, kao i preventivnog djelovanja u sprječavanju nastanka i ublažavanju burnout sindroma kod pomažućih osoba.

 

0 0